Repertoár

Späť
Rozprávka o medúzke, ktorá sa narodí štvorhranná. Príbeh o pochopení vlastnej odlišnosti a tiež odlišnosti ostatných. Pre deti od 3 rokov v slovenčine a v posunkovom jazyku.

O medúzke

Príbeh rozprávky približuje ťažkosti malej medúzy, ktorá sa narodí iná, štvorhranná, keďže všetky medúzy sú okrúhle. V rozprávke sa postupne zoznamujeme s medúzkinou výlučnosťou, s ťažkosťami, s pocitmi smútku a osamelosti, ktoré z toho vyplývajú. Avšak v rozprávke je prítomný moment hľadania, snahy pochopiť seba samého a ostatných. To môže viesť k vnútornému uspokojeniu a pochopeniu svojej odlišnosti a tiež odlišnosti tých ostatných a ku šťastnému koncu. To je základná myšlienka príbehu. Rozprávanie je pre deti šancou zoznámiť sa s čarovným morským svetom. A tiež s atraktívnym japonským umením.
Nie je náhodou, že na tomto japonskom príbehu spolupracovala japonská výtvarníčka Yumi Mráz Hayashi. Jej účasť a osobité národné zázemie sú pre režijno-výtvarný koncept zásadnými. Jej výtvarné riešenie by malo poslúžiť na oboznámenie sa s prvkami japonského umenia, byť inšpiráciou k výtvarnej dielni s origami, ktorá bude nasledovať po predstavení. Režisérka Zoja Mikotová je zakladateľkou ateliéru výchovnej dramatiky nepočujúcich v Českej republike, na JAMU v Brne, rovnako je zakladateľkou profesionálneho divadla nepočujúcich. Získala viacero ocenení, naposledy Cenu ministra kultúry ČR za celoživotné dielo (r. 2022).

Ide o prvý japonský titul v tvorbe pre deti na Slovensku. A tiež o historicky prvú japonsko-slovenskú bábkovú spoluprácu vďaka tvorbe a účasti pani Yumi Mráz Hayashi. https://en.yumi-hayashi.com/about

 

Autor predlohy: Jošitomo Imae
Výprava: Yumi Mráz Hayashi a.h.
Scénická hudba: Zdeňek Kluka a.h.
Dramaturgia: Iveta Škripková
Scenár, réžia: Zoja Mikotová a.h.
Výroba: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Svetlo: Pavol Bukovina
Zvuk: Marek Horváth
Foto: Dodo Šamaj

Premiéra: 19. 3. 2023
Dĺžka predstavenia: 40 minút (bez prestávky)

 

Hrajú:

Marianna Mackurová

Marianna Ďuranová

Peter Vrťo a.h.

 

Inscenáciu realizujeme v rámci projektu MOFEM, divadlo mobility&emocionality&flexibility. Jeho cieľom je osloviť znevýhodnené skupiny divákov a diváčok, umožniť im prístup k divadelnému umeniu. Táto snaha je súčasťou témy divadelnej inklúzie počas procesu komunikácie s publikom. Dramaturgiou mobility, flexibility a emocionality scitlivujeme  verejnosť na rôzne znevýhodnenia.

 

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Realizované pod záštitou Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike.

 

Deti 3+
Späť
×