Repertoár

Späť
Rozprávka o zlatej rybke alebo Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije.

Rozprávka o zlatej rybke

Rozprávka o zlatej rybke je v rôznych variáciách známa v ľudových príbehoch mnohých národov. V roku 1833 ju v básnickej forme zachytil ruský romantik Alexander Sergejevič Puškin ako Rozprávku o rybárovi a rybke (Сказка о рыбаке и рыбке). Slovenskému čitateľovi, poslucháčovi, či divákovi sú z ľudových príbehov známe rôzne variácie rozprávky o zázračnej rybičke: O rybárovi a zlatej rybke, Rozprávka o rybárovi a zlatej rybke, alebo Rozprávka o zlatej rybke.

Slovenskou ľudovou slovesnosťou aj básnickou rozprávkou A. S. Puškina, sa pri spracovaní príbehu nechala inšpirovať scenáristka a režisérka Bela Schenková:

 

Príbeh Zlatej rybky hovorí o ľudskej hrabivosti. Preto je aktuálny pre každú dobu. Ale! Nielenže je poučný, ale je aj vtipný, má osobitú, mne blízku poetiku a čo je najdôležitejšie – ponúka hravosť. Zároveň, je to až príliš známy príbeh. Jeho spracovanie som preto pociťovala ako výzvu. Všetci v ňom budú očakávať Puškina, alebo poznávacie znaky, podľa ktorých je rozprávka známa z ľudových prameňov. No my sme sa pokúsili príbeh oprostiť od jeho minulosti a preniesť ho na indiferentné miesto, do indiferentnej doby. Miesto a čas predsa nehrajú rolu, lebo ľudská povaha je nemenná.“ BSCH

 

Bela Schenková (5. 4. 1966)

Autorka, herečka, režisérka a principálka experimentálneho výtvarného divadla ANPU, s ktorým cestuje po celej Európe. Spolupracuje s francúzskym súborom Voliere Dromesco a s Divadlom bratří Formanů. Dlhoročná lektorka divadelných workshopov na festivale nového cirkusu Letní Letná (CZ). Od roku 2015 tiež autorka a režisérka v Českom rozhlase.

S Bábkovým divadlom na Rázcestí spolupracuje Bela Schenková už po tretíkrát. V roku 2012 so súborom BDNR naštudovala známu rozprávku, podľa predlohy Charlesa Perraulta, Kocúr v čižmách. O dva roky neskôr priniesla do BDNR staročeskú kultúru a pripravila Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a o Dobromilovi a Lenimírovi, podľa rozprávok K. J. Erbena.

 

Prečo pre deti divadlo pre deti?

Za skutočnú zlatú rybku sa považuje akváriová rybička Karas zlatý. Na rozdiel od tej rozprávkovej nemá schopnosť plniť priania a nevie rozprávať… Nie je sama. My všetci sa rodíme nemí a nemé ako malá rybka Karas zlatý. Dospelí okolo nás však neustále rozprávajú a my sa tak rýchlo naučíme vyjadrovať slovami… Dospelí ale vedia, že čím viac rôznych podnetov dieťa v rannom veku dostane, tým pestrejší je jeho detský svet. A preto nás jedného dňa vezmú do čarovného príbytku… Do sveta farieb, zvukov, skutočných a neskutočných príbehov, mágie, humoru a radosti… Do zázračného sveta, kde všetko je možné. Do sveta, kde býva divadlo. A my odrazu pocítime, že okrem slov sa môžeme vyjadrovať aj hrou, hrou s obrazmi, s fantáziou, s predstavivosťou…
A malá rybka môže začať rásť, rozvíjať sa, plná nových podnetov, snov, predstáv, prianí a túžob. Lebo divadlo jej splnilo prianie – rozvíjať sa plnohodnotne, hravo, bez zábran a obmedzení… rásť.

A keď vyrastieme, možno sa aj my staneme pre niekoho zlatou rybkou… A splníme mu prianie… A tak sa udeje zázrak. Lebo zázraky sa dejú.   MT

 

Výprava: Veronika Podzimková a.h.

Hudba: výber, Peter Butkovský, Tomáš Pohorelec a.h.

Dramaturgia: Monika Tatarková

 

Scenár, réžia: Bela Schenková a.h.

 

Účinkujú: Peter Butkovský, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Mária Šamajová

Výroba: ateliéry BDNR pod vedením K. Mažáryovej

Foto: Dodo Šamaj

 

Premiéra: 29. 4. 2016

Deti 3+
Späť
×