Repertoár

Späť
Dramatizácia knihy Dušana Dušeka Pištáčik s poetickým detským hrdinom.

Pištáčik

„Koľko stojí kilo hrušiek, keď jedna stojí v poli? pýtal sa Marcel. Päť dní strachu. Odpovedal Pištáčik.“

 

Autor: Dušan Dušek

Réžia: Marián Pecko

Dramaturgia a dramatizácia: Iveta Škripková

Scénografia: Jana Pogorielová-Dušová

Hudba: Juraj Strhán

 

premiéra: 1. apríl 1988

 

Hrali: 

V úlohe Pištáčika sa vystriedali traja protagonisti: Richard Trsťan, Igor Adamec a Jozef Šamaj, ktorý zostal Pištáčikom až do dnešných dní.
V úlohe Marcela sa predstavili Viera Dubačová, Ján Haruštiak , Marianna Barčáková.
Šaštín a Šastínčanov úspešne zvládali Ján Haruštiak, Pavol Hadač a opäť Ján Haruštiak.
Odlet Pištáčika v bubline pripravoval najprv Michal Ďuriš, neskôr až doteraz, mu v tom pomáhal Štefan Píšša.

 

Inscenácia Pištáčik bola v tvorbe BDNR prelomová. Zároveň išlo o prvú premiéru dvojice I. Škripková, M. Pecko. V prípade Mariána Pecka išlo o jeho prvú réžiu v profesionálnom divadle. Rovnako Juraj Strhán skomponoval svoju prvú scénickú hudbu do divadla. (Žiaľ, nestihol viac, onedlho zahynul pri autonehode.) Ponúkame vám niekoľko spomienkových fragmentov:

Pištáčik v roku 1988:
1. apríla 1998 sa PIŠTÁČIK dožil svojich desiatich narodenín. Desať rokov života znamená pre nášho PIŠTÁČIKA 238 repríz.
Od svojho zrodu precestoval Slovensko a hral vo Zvolene, Veľkom Krtíši, Pliešovciach, Dolnom Kubíne, Fiľakove, Hontianskych Nemciach, v Bratislave (5x), Turčianskych Tepliciach, Polomke, Stropkove, Svidníku, Prešove, Romavskej Sobote (2x), Trnave, Brezne (3x), Ružomberku (2x), Liptovskom Hrádkum Žiline, Závadke n/Hronom, Zemplinskych Kostoľanoch, Žiari n/Hronom, Novej Bani a v Martine.

Pištáčik v roku 1999, súťaž o putovného Pištáčika: 
– vznikla v roku 1999, Bábkové divadlo na Rázcestí prostredníctvom tejto súťaže motivuje školy, aby žiaci čo najčastejšie zavítali do divadla na predstavenia a mali šancu zoznámiť sa s bohatým svetom divadla dôležitým pre citový a poznávací rast dieťaťa. Dušan Dušek sa stal krstným otcom súťaže a zúčastnil sa otvorenia prvého ročníka.
Od r. 2001 Bábkové divadlo na Rázcestí odmeňovalo školy v dvoch kategóriách, tri víťazné základné školy tzv. veľké, s vysokým počtom žiakov a tzv. malotriedky. Hlavnou cenou bola putovná bábka Pištáčika, replika z rovnomenného predstavenia divadla, ktorú dostala víťazná škola, ďalšie ceny sú prekvapením umeleckého súboru a ateliérov divadla. 

Pištáčik v roku 2002:
V tomto roku do Pištáčikovho života pribudla ďalšia významná udalosť, diplomová práca na Katedre slovenského jazyka a literatúry UMB v Banskej Bystrici o knižke a divadelnej inscenácii Pištáčik pod názvom Transformácia a transpozícia literárneho textu do dramatickej formy a javiskovej podoby. Obhájila ju Lenka Mališová. Vedúcim diplomovej práce bol prof. Milan Jurčo.
V roku 2002 sa predstavenie dožilo neuveriteľných 304 repríz.

Pištáčik v roku 2010:
9. 5. 2010 sa Pištáčik vracia do repertoáru BDNR s novým obsadením: Jozef Šamaj (Pištáčik), Marianna Mackurová (Marcel), Juraj Smutný (Šaštínčania). Dožilo sa ešte 16 repríz.

 

Pištáčik sa zúčastnil na niekoľkých festivaloch:
– v r. 1998 na VI. Bábkarskej Bystrici, kde získal cenu za dramaturgiu a réžiu v kategórii pre deti do 10 rokov,
– v r. 1989 na prehliadke Divadlo deťom v Trnave a v Bratislave, ako aj na prehliadke divadiel vo Svidníku.

 

Úryvok z Pištáčika nájdete TU

Deti 4+
Späť
×