Aktuality

Sledujte nás a naše podujatia v nových newslettroch.

Kamil

Divadelná sezóna 2022/2023 sa pomaly uzatvára, ale v BDNR pripravujeme v júni pre našich divákov ešte dve premiéry. Jednou z nich je KAMIL. Príbeh šteňaťa pre deti od 4 rokov.

KAMIL
Novú pôvodnú hru napísala pre naše divadlo poľská autorka Marta Guśniowska a výtvarne ju realizuje renomovaná pražská streetartová a komiksová umelkyňa Toybox. Je to príbeh o spolužití psíkov s ľuďmi a premiéra je naplánovaná na 18. júna o 16. 00 hod. Inscenáciu pripravuje tvorivý tím pod vedením skúseného režiséra Mariána Pecka. Na jej príprave sa ďalej podieľajú hudobník Robert Mankovecký a bábky realizovala Michaela Urbanová. Hrajú Mária Šamajová / Matúš Hollý. Playback Kamilovho pána nahovoril známy slovenský herec Ján Kožuch a. h. Po prvýkrát pripravujeme inscenáciu formou live cinema.

Režisér Marián Pecko o Kamilovi:
Rád sa s deťmi zhováram o vážnych témach. A zvieratá sú vážna téma. Aj naše spolužitie s nimi. Kamil je psík. A psík je živý tvor. Vidí sa mi, že ich je medzi nami čoraz viac. Pomyslel som si, že by bolo dobré a potrebné popremýšľať a pozhovárať sa o nich. Keď tu tak spoločne žijeme. Zvieratá aj deti. Všetky tieto stvorenia potrebujú našu pozornosť.

MARTA GUŚNIOWSKA
Pôvodnú hru Kamil pre naše divadlo na podnet režiséra napísala renomovaná a populárna poľská autorka pre deti Marta Guśniowska. Marta je v súčasnosti najhranejšou autorkou v poľských divadlách pre deti, osobitým rukopisom vtipne a citlivo sprítomňuje svet zvieratiek a ľudí. Okrem Poľska sa jej hry hrajú v českých, slovenských, litovských, bulharských, srbských, nemeckých divadlách pre deti. Získala mnoho kultúrnych vyznamenaní a ocenení. V našom divadle úspešne hráme jej hru Dobrú chuť, vlk!, ktorá sa teší veľkej obľube a účinkovala na mnohých domácich a zahraničných festivaloch.

Režisér Marián Pecko o Marte:
Marta píše veľa, píše dobre, píše výlučne o zvieratách, vyhovuje mi jej poetika, rozumiem jej humoru a sme priatelia. To sú dosť dobre dôvody na to, aby som ju oslovil. Som rád, že súhlasila.

TOYBOX
Žena s maskou. (Prečo s maskou? https://toybox.cz). Toybox komiksová legenda. Toybox pražská umelkyňa. Toybox streetartová hviezda. Toybox renomovaná ilustrátorka. Toybox po prvýkrát v našom divadle! Toybox je významná česká výtvarníčka a ilustrátorka. Jej tvorivý záber je veľmi široký, maľuje muraly, organizuje výstavy a tvorí nové komiksové knihy pre deti. Výrazne sa angažuje pri ochrane zvierat, v práci s bezdomovcami, v rôznych citlivých témach sociálneho života. Je vegetariánka a abstinentka, matka, angažovaná umelkyňa, držiteľka mnohých ocenení v oblasti komiksu.

Režisér Marián Pecko o Toybox:
K ToyBox som sa dostal náhodou. A som veľmi vďačný za túto náhodu. Keď som premýšľal o Kamilovi, často mi napadol komiks, ulica, zadné dvory, parky, lampy, popísané steny. Svet mesta s každou formou jeho poézie a pravdivosti. Keď som sa dozvedel, že ToyBox žije, tvorí a že má zverejnený kontakt na seba – zavolal som jej, pozhovárali sme sa, porozprával som jej o čom, prečo, poslal som text, stretli sme sa v jej ateliéri v Prahe. ToyBox súhlasila a spolupracujeme. Dokonca vyštudovala scénografiu na DAMU v Prahe. Divadlu sa momentálne nevenuje, teraz však spravila výnimku. ToyBox je skvelá a má môj veľký rešpekt.

Späť
×