Flexxila

Nový projekt Bábkového divadla na Rázcestí FLEXXILA chce spojiť a nájsť ľudí, umelcov/umelkyne, ktorí a ktoré myslia a chcú tvoriť mimo univerzálny, všeobecný a paternalistický kontext.

A tiež ľudí, ktorých a ktoré zaujíma videnie sveta mimo kontext digitálny, mainstreamový a trhovo ekonomický, ktorých baví svet a ľudia (minulí i súčasní) naživo, mimo sociálnych sietí.

Flexxila je umelecké a intelektuálne voľné združenie, ktoré sa venuje klasickým mýtom a dekonštrukcii mýtov. Mýty, najstaršie ľudské príbehy bohov a ľudí, formujú a vysvetľujú náš svet.  Ako? Čo je za tým?  Čo sa skrýva za overenými modelmi mýtov a overenými hrdinami/hrdinkami? Na tieto a mnohé iné otázky sa pokúsi hľadať odpovede Flexxila. Jej zámerom je pátranie po iných svetoch/názoroch vo svete, v ktorom je zdanlivo všetko jasné. Dotkne sa starých mýtov a rozpovie ich z inej strany. Zo strany profemínnej, rodovo citlivej skúsenosti. Prvý mýtus, ktorého sa dotkne, je mýtus o Penelope a Odysseovi.

Penelopa je starodávny symbol čakania a vernosti ženy. Tento mýtus prerozprávala spisovateľka Uršuľa Kovalyk a pre BDNR napísala divadelnú hru peneLOPA.