Aktuality

Sledujte nás a naše podujatia v nových newslettroch.

21. MAREC 2022, MEDZINÁRODNÝ DEŇ BÁBKOVÉHO DIVADLA

Symbolicky sa začína jar a tento dátum patrí aj bábkovému divadlu. Prinášame vám posolstvo k tomuto dňu od našich kolegov a kolegýň z UNIMY.
Rovnako deň predtým (nedeľa 20. marec) bol venovaný divadlu pre deti, a medzinárodná organizácia ASSITEJ, k pripomenutiu tohto dňa vydala tento príspevok. (ASSITEJ) A do tretice, aby sme nezabudli, blížiaci sa 27. marec je Svetovým dňom divadla. Divadelné posolstvo k tomuto sviatku nájdete na webe Divadelného ústavu. (DIVADELNÝ ÚSTAV Bratislava)
Pripomeňte si spolu s nami, všetky tieto významné dni a to, aké dôležité je hrať divadlo, nech stále počuť umenie/múzy, namiesto smutných správ o zverstvách vo vojne na Ukrajine. Všetci a všetky potrebujeme mier a tieto divadelné dni sú nádejou, že umenie, divadlo a možnosť tvoriť, zostane stále s nami! (is)

Svetový deň bábkarstva 2022

Drahí kolegovia v národných centrách, drahí členovia,
deň osláv sa blíži! V roku 2003, UNIMA s Vašou pomocou spustila Svetový deň bábkarstva. 21. marec sa stal dňom na oslavu radosti, ktorá pramení z našej predstavivosti a používania materiálov, rôznych techník a rozprávania príbehov.
Tohtoročnou témou je more. Posolstvo Svetového dňa bábkarstva 2022 (TU) napísala Ranjana Pandeyová, indická bábkarka, učiteľka a humanistka, ktorá je oddaná bábkarstvu a kolegom bábkarom vo svojej domovskej krajine. Jej správa vykresľuje dôležitosť a silu oceánu, ktorý zahŕňa našu krásnu modrú planétu, prenášajúc „rozprávačov a ich príbehy z jedného brehu na druhý, z jedného ostrova na ďalší, z jedného kontinentu na mnoho iných.“ Plagát tohtoročného svetového dňa bábkarstva vytvoril Adrian Kohler, svetovo-preslávený juhoafrický vizuálny umelec, dizajnér, spoluzakladateľ a umelecký riaditeľ Handspring Puppet Company. Jeho plagát zachytáva obryňu „malú Amal“ prechádzajúcu obzorom. 21. marec je Váš deň. Kdekoľvek je národné centrum, kdekoľvek je bábkoherec, kdekoľvek je vízia, môžeme oslavovať ruku a materiál, ktorý dáva život. Kdekoľvek je dieťa, publikum, objekt a sila predstavivosti, bábkarstvo bude prekvitať.
Šťastný svetový deň bábkarstva!
Dimitri Jageneau
Generálny tajomník UNIMY

Späť
×