Repertoár

Späť
Čierna hodinka s dávno zabudnutými slovenskými baladami Žltá ľalia, Margita a Besná od Jána Bottu a Bezbožné dievky od Janka Kráľa.

(Za)páračky

Páračky – starý vidiecky zvyk. Možnosť, ako sa stretnúť počas dlhých zimných večerov a prebrať dôležité i veľmi banálne veci života.  Zmenili sme sa, alebo si len myslíme, že sme iní/é ako naši predkovia a pritom konáme a myslíme rovnako ako oni/ony? Akých čertov, či bolesti máme v tele? Počas predstavenia ožijú balady, hádanky i strašidelné príbehy o strigách a strigôňoch.

 

Réžia: Iveta Škripková
Dramaturgia: Monika Kováčová
Spev, bubon, akordeón: Tomáška Pohorelcová a. h.
Výprava: Zuzana Malcová a. h.
Výpravu vyrobili: ateliéry divadla pod vedením Kataríny Mažáryovej

 

Premiéra: 11. 12. 2008

 

Hrajú: 

Alena Sušilová

Marianna Mackurová

Ivana Kováčová

Mária Šamajová

 

 

Inscenácia vznikla v rámci činnosti Štúdia T.W.I.G.A. Štúdio T.W.I.G.A. je pokračovaním projektu divadla www.ruzovyamodrysvet.sk, ktorý sa v garancii združenia Aspekt konal v r. 2005 – 2008 a venoval sa rodovému scitlivovaniu verejnosti.
Zo zákulisia: V pôvodnom hereckom obsadení hrali: Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Eva Blašková, Slavomíra Fulinová, ktoré alternovali Simona Martináková a Kristína Holková. V prvom obsadení na akordeóne hrala Lucia Šusteková/Žiaková, neskôr ju preobsadil Juraj Haško a toho zase Tomáš Pohorelec. Vo vedľajšej úlohe Vlada účinkoval najprv Vladimír Kivader a neskôr Juraj Smutný. Inscenácia nekonvenčným spôsobom využila priestor Teátria, publikum sa ocitlo priamo v izbe/miestnosti, kde sa páračky konali a diváci/čky sa stali súčasťou rozhovorov a debát ženských páračiek.
Všetky dečky a obrúsky bol autentické a štrikovala, háčkovala ich pani Júlia Pecková. Rovnako toaletný stolík pochádzal priamo od rodiny Horváthových.
Počas 5 rokov predstavenie videlo 1098 divákov/diváčok, derniéra sa konala 19.2.2014

 

 

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Dospelí
Späť