Všetky cesty vedú do Ríma. Žiadna z nich nevedie ku mne. Skoro dadaistický nárek. Téma migrácie a emigrácie Slovákov a Sloveniek.
,,Prečo ľudia opúšťajú svoju krajinu a hľadajú šťastie inde? Slováci a Slovenky v pravidelných intervaloch opúšťali slovenskú zem a snažili sa prežiť v cudzine. Novodobý fenomén odchodov mladých ľudí do cudziny má inú príchuť, ako ten v začiatku 20. storočia, cez druhú svetovú vojnu, po znárodnení v r. 1948, alebo po okupácii Československa Rusmi v r. 1968. Všetkých nás prekvapuje ako často a mnoho ľudí odchádza za prácou, za vzdelaním do cudziny. Prečo? Fenomén migrácie, vnútornej i fyzickej, sa stal predmetom skúmania a rozhovorov autorky s mnohými mladými ľuďmi, i s ľuďmi strednej generácie. Máme šancu to zastaviť? Vieme zmeniť, čo sa zmeniť na Slovensku má a čo odlíšiť, čo sa zmeniť nedá? Nostalgia je hrou o odchodoch z domu a príchodoch z cudziny naprieč jednou rodinou a jej známymi. Pomedzi to presakujú otázky xenofóbie, strachu z cudzoty, znevýhodnenie preto, lebo patríme do strednej a východnej Európy… Počula som jedno prehnané tvrdenie, vraj Slováci a Slovenky o tristo rokov už nebudú existovať, ani ich jazyk. Možno. No, zatiaľ sa pýtajme a hľadajme, kto sme, odkiaľ kráčame a či vieme, kam ideme. (is)”
Ženské úteky je spoločný projekt dvoch divadiel, Bábkového divadla na Rázcestí v spolupráci so Štúdiom T.W.I.G.A. a divadla NoMantinels. Témou je fyzická vs. vnútorná emigrácia, novodobá migrácia Slovákov/Sloveniek za prácou do západných krajín a z východných častí Európy na Slovensko, odhalenie predsudkov voči cudzincom medzi národnosťami a rasami, poukázanie na xenofóbiu. Vyvrcholením projektu sú inscenácie, ktoré sú výsledkom autentického výskumu. Jedno v Bratislave pod vedením divadla NoMantinels Andrej Kuruc: Natreté strachom a inscenácia NOSTALGIA v BDNR v spolupráci so štúdiom T.W.I.G.A.. Súčasťou projektu boli dva verejné rozhovory s migrantkami v priestoroch BDNR, ktoré prebiehali v mesiacoch október a november, premietanie dokumentárnych filmov študentov a študentiek VŠMU. V rámci projektu Bábkové divadlo na Rázcestí zrealizovalo adaptáciu poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu s cudzoty s názvom List Čiernemu synovi. Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP 2013.
Témy pre pedagógov SŠ a VŠ:
téma prekonávania rasistických prejavov
téma prekonávania xenofóbie (strach, nedôvera, nepriateľstvo a odpor voči všetkému cudziemu)
téma tolerancie inakosti, rovnocennosti
téma migrácie a emigrácie
Autorka: Iveta Horváthová
Scéna: Pavol Andraško a. h.
Kostýmy: Miriam Struhárová a. h.
Hudba: Róbert Mankovecký a. h.
Réžia: Marián Pecko
Účinkujú: Peter Butkovský a.h., Mária Danadová a. h., Michal Ďuriš a. h., Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová/Zuzana Rohoňová a. h., Marianna Mackurová, Tomáš Mischura a. h., Juraj Smutný a.h., Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Alena Sušilová.
Foto: Daniel Novotný
Premiéra: 20. 12. 2013
Účinkovanie na festivaloch:
Fjúžn 2014, Dotyky a spojenia 2014, Martin, Nová dráma 2014, Bratislava, Setkání-Stretnutie 2016, Zlín, ČR