Repertoár

Späť
Ženské úteky je spoločný projekt dvoch divadiel: Bábkového divadla na Rázcestí v spolupráci so Štúdiom T.W.I.G.A. a divadla NoMantinels (Bratislava)

Ženské úteky

Ženské úteky je spoločný projekt dvoch divadiel: Bábkového divadla na Rázcestí v spolupráci so Štúdiom T.W.I.G.A. a divadla NoMantinels (Bratislava). Témou je fyzická vs. vnútorná emigrácia, novodobá migrácia Slovákov/Sloveniek za prácou do západných krajín a z východných častí Európy na Slovensko, odhaľovanie predsudkov voči cudzincom, predsudkov medzi národnosťami a rasami. Projekt skúma prejavy xenofóbie a súvisiace formy intolerancie, ktoré odkazujú na systémové mechanizmy spoločnosti, udržiavajúce status podozrievavosti, predsudkov a nedôvery ľudí voči sebe.
Vyvrcholením projektu sú inscenácie, ktoré sú výsledkom autentického výskumu. Jedna v Bratislave pod vedením divadla NoMantinels Andrej Kuruc: Natreté strachom a druhou je inscenácia Nostalgia v BDNR v spolupráci so Štúdiom T.W.I.G.A. Súčasťou projektu boli dva verejné rozhovory s migrantkami v priestoroch BDNR, ktoré prebiehali v mesiacoch október (Antónia Miklíková) a november (Nargis Rahmonova), premietanie dokumentárnych filmov študentov a študentiek VŠMU (Ľahký vánok – Sahra Karimi, Neviditeľné migrantky – Boba Balúchová, Jing a Jang – Lenka Hasmimoto). V rámci projektu, Bábkové divadlo na Rázcestí taktiež zrealizovalo adaptáciu poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu s cudzoty s názvom List čiernemu synovi.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP 2013.

 

Späť