Repertoár

Späť
Projekt vznikol vďaka Nadácii Tatra Banky. Nadácia cez svoj grantový program Viac umenia podporuje rôzne vekové skupiny ľudí, ktorí sa venujú umeleckej tvorbe.

Viac umenia!

 

V októbri 2014 mala premiéru inscenácia T.V. Recepty. Projekt vznikol vďaka Nadácii Tatra Banky. Nadácia cez svoj grantový program Viac umenia podporuje rôzne vekové skupiny ľudí, ktorí sa venujú umeleckej tvorbe. Špeciálne sa zameriavajú na študentov a študentky umeleckých vysokých škôl. Do projektu, pôvodne niesol názov (Ne)Moderná Vansová, o živote/diele slovenskej spisovateľky, sa zapojili štyri študentky. Vo výslednej fáze sme spolupracovali s troma poslucháčkami umeleckých škôl – absolventky hereckého odboru na Akadémií umení v Banskej Bystrici Anna Zemaníková ( od augusta 2015 interná zamestnankyňa BDNR), Zuzana Miklošková a študentky z Vysokej školy múzických umení, Bratislava – z odboru bábkarskej scénografie a technológie Juliana Dubovská a študentka odboru teória a kritika divadelného umenia Júlia Pecková.

Podmienkou Nadácie Tatra Banka je, že študenti/ študentky pracujú pod profesionálnym vedením. Tvorkyňa projektu Iveta Škripková viedla celý priebeh prípravy. Hereckú časť prevzali herec a herečka BDNR : Peter Butkovský a Mária Šamajová.

 

Bábkové divadlo na Rázcestí sa programovo venuje ženským životom, ženskej práci a ženským otázkam z hľadiska rodovej interpretácie. Ako prvý v kontexte slovenského divadla sme sa venovali ďalšej ženskej postave, priekopníčke slovenského národa Terézií Vansovej. Jej osud sa pripojil k osudu Hany Gregorovej ( inscenácia Napísané do tmy), Boženy Slančíkovej Timravy, Eleny Maróthy Šoltésovej( inscenácia Variácie lásky), Ilone Országhovej (inscenácia Ilona, žena Hviezdoslavova),…

Priebeh projektu, ktorého výsledkom je inscenácia T.V Recepty, sa prelínal vo viacerých fázach. V prvej fáze sme sa zamerali na výskum dobových materiálov. Skúmali sme denníky, zápisky, fotografie, listy časopisy Dennica a Slovenská žena. Aktívne sme spolupracovali s Literárno – hudobným múzeom v Banskej Bystrici, v ktorom nám ochotne poskytli dostatočné množstvo materiálov. Nasledoval cyklus prednášok o tvorbe a živote Terézie Vansovej a jej manžela Jána Vansu, o spoločensko – kultúrnych podmienkach v Rakúsko – Uhorsku. Skúmali sme rečové akty a dobové kontexty. Výsledkom poslednej tretej fázy je inscenácia T.V Recepty. Vznikla ako spolupráca rôznych vekových generácií a vďaka tejto interakcii sa v BDNR podarilo vytvoriť príbeh o živote, receptoch, láske a modlitbách jednej výnimočnej ženy, Terézií Vansovej.

Od premiéry 15. 10. 2014 mala inscenácia T.V. Recepty 16 repríz na domácej scéne.

 

Vyberáme z ohlasov divákov a diváčok na T.V. Recepty

BDNR: ste neskutočne tvoriví a invenční. Fandím vám! Gabriela B.

 

Predstavenie bolo veľmi dojemné, moderné, super, bola som veľmi spokojná. Ďakujeme za originálne, poetické a zaujímavo spracované predstavenie. Veľmi sa nám páčilo! Ďakujeme! Už len ten chlebík stál za to prísť 🙂 Ale, samozrejme, ďakujeme najmä za výborne spracovanú tému. Skvelé výkony účinkujúcich.

 

Originálne a zaujímavo spracované. Páčilo sa nám! Hlavne HAPPY END! 🙂 Kováčová a Prachárová.

 

To sa podaromnici sedieť nedalo! Ďakujeme za výnimočné predstavenie! Skvelé usporiadanie scény a taktiež herecké výkony. Ďakujeme! To cesto nemalo chybu 😀 Nádherný zážitok, ďakujeme. Vynikajúce predstavenie, tiež herecké výkony. Ďakujeme! Bolo to tip top.

Viac o inscenácií T.V. Recepty nájdete TU 

Späť