Repertoár

Späť
Projekt, ktorého súčasťou je cyklus seminárov o problematike extrémizmu v prejavoch spoločnosti.

Stop extrémizmu!

 

Do konca roku 2015 pripravujeme projekt s názvom Stop extrémizmuBábkové divadlo na Rázcestí v spolupráci so základnými a strednými školami okresných miest BBSK  a Amnesty International vytvorili projekt, ktorého súčasťou je cyklus seminárov o problematike extrémizmu v prejavoch spoločnosti. Súčasťou projektu je inscenácia BDNR List čiernemu synovi.

Inscenácia rozpráva skutočný príbeh matky belošky, ktorej sa narodil čierny syn. Príbeh jej odsúdenia za rozhodnutie mať syna s černošským mužom zo strany rodiny, priateľov, ale aj černošského prostredia. Viac o inscenácií

 

Témy rasizmu, extrémizmu a diskriminácie sú stále aktuálne, všadeprítomné, ale vo veľkej miere tabuizované. Preto sme vytvorili projekt, v ktorom otvorene hovoríme a diskutujeme s mladými ľudmi, aké je dôležité zamedziť extrémizmus v našom myslení a konaní. BDNR sa aktívne a systematicky zaoberá otázkami diskriminácie ľudských práv. Patrí k angažovanému divadlu na Slovensku, ktoré si zobralo za cieľ vzdelať mladých ľudí prostredníctvom divadla.

 

Projekt je koncipovaný ako cyklus seminárov, po ktorom bude nasledovať inscenácia List čiernemu synovi a diskusia so študentami a študentkami základných a stredných škôl. Do projektu sme prizvali významnú švajčiarsko – slovenskú autorku Irenu Brežnú, ktorá vo svojej  tvorbe opisuje problémy extrémizmu, rasizmu a iné spoločenské prejavy v spoločnosti.

 

Stop extrémizmu je výnimočný projekt aj preto, že BDNR za svojimi divákmi a diváčkami vycestuje do škôl. Keďže finančná situácia v okresných mestách a dedinách nedovoľuje žiakom/ žiačkam vycestovať za umením do Banskej Bystrice, pokúsime sa túto situáciu zmeniť a naše divadlo, v tomto projekte, presunieme do tried ich škôl, v ich mestách.

O školách, s ktorými spolupracujeme vás budeme priebežne informovať.

 

Cieľom projektu je verejne povedať :

  • Stop rozmáhajúcemu sa extrémizmu a násiliu voči inakosti, rasovej alebo ľudskoprávnej
  • Alfabetizácia mladých ľudí s danou problematikou so zdatným lektorom / lektorkou z Amnesty International
  • Zážitkové stotožnenie sa prostredníctvom predstavenia BDNR
  • Osobná diskusia s autorkou, ktorej životná skúsenosť podnietila vznik daného diela
  • Prepojenie ľudsko – právneho semináru a divadelnej inscenácie, ktoré môže intenzívnejšie pôsobiť na racionálne a emocionálne impulzy mladého človeka v dnešnej uponáhľanej a povrchnej dobe

 

Projekt vznikol vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

 

Všetky informácie o projekte Stop extrémizmu!
a následnej iniciatíve Biela stuha nájdete TU.

 

Zhrnutie projektu Stop extrémizmu! za rok 2015 nájdete TU.

Späť
×