Repertoár

Späť
Projekt vytvára možnosti pre priame zapojenie do tvorby divadelného predstavenia na rozličných úrovniach – ukázať fungovanie divadla ako na "safari".

Divadelné Safari

Projekt vytvára možnosti pre priame zapojenie do tvorby divadelného predstavenia na rozličných úrovniach – ukázať fungovanie divadla ako na „safari“.
Hlavnou témou projektu je divadelné vzdelávanie podporujúce všestrannú kreativitu u mladých ľudí a rozvýja ich estetické cítenie, zároveň pripravuje účastníkov projektu do profesného života nenútene a prirodzenou cestou. Poskytuje im priamu skúsenosť s rôznymi požiadavkami na prevádzku divadla, cez workshopy úzko zamerané na konkrétne povolania súvisiace s divadlom.
Motivovaní/é sú samotným výsledkom – konečným predstavením.
Divadelné safari prebieha vo forme divadelných ateliérov (1x do mesiaca) je spojené s návštevou divadelných predstavení + diskusii s tvorcami a tvorkyňami (1x do mesiaca).
Vyvrcholením projektu je vlastné umelecké dielo alebo prezentácia účastníkov/čiek projektu na začiatku divadelnej sezóny 2013/2014.

Projekt podporila IUVENTA, Národná agentúra pre mládež, program Mládež v akcii.

 

Prvé stretnutie: 28. januára 2013.
15 účastníkov a účastníčiek z rôznych banskobystrických stredných škôl a z Univerzity Mateja Bela od 15 do 23 rokov spolu s riaditeľkou divadla Ivetou Škripkovou a tútorkou projektu Máriou Danadovou sa vydalo na cestu neformálneho vzdelávania a najmä na cestu k divadlu.  

 

Podoby hereckej práce (február)
Prvý pondelok vo februári sa účastníci a účastníčky projektu Safari stretli s herečkou Evou Pavlíkovou, z DAB Nitra, ktorá v divadelnom Teatriu BDNR pomenovala záludnosti i radosti hereckej práce a profesie. Diskusia bola naozaj živá.

 

Dramaturgia a réžia (marec)
V pondelok 4. 3. 2013 sa uskutočnilo 3. stretnutie v rámci projektu. Marcové stretnutie sa venovalo problematike dramaturgie a réžie, ktoré priblížila režisérka, herečka a dramaturgička Sláva Daubnerová.

 

SCÉNOGRAFIA A KOSTÝMY (apríl)
Dňa 15. 4. 2013 sa účastníci a účastníčky projektu Safari stretli so scénickou a kostýmovou výtvarníčkou Miriam Struhárovou, ktorá s BDNR pravidelne spolupracuje od roku 2009.

 

POHYB (máj 2013)
Dňa 20. 5. 2013 sa účastníci a účastníčky projektu Safari stretli s herečkou Máriou Danadovou. Využívali telo ako materiál, základný vyjadrovací prostiedok herca, zdroj inšpirácie a nonverbálny vyjadrovací prostriedok.

 

SVETLO, ZVUK A TECHNICKÉ PROFESIE (jún 2013)

Workshop pod vedením svetelného dizajnéra Jána Čiefa (DŠT ai).

 

Úlohy na leto:
Prečítať:
Susan Tamaro: Choď za hlasom svojho srdca
Sue Townsendová: Tajný denník Adriana Mola
Truman Capote: Lúčna harfa
Raymond Queneau: Zazie v metre

 

Úvodné stretnutie Safari v divadelnej sezóne 2013/2014 (9. 9. 2013)
Na úvodnom stretnutí si účastníci a účastníčky Safari vymieňali postrehy a informácie z prázdninovej prečítanej literatúry. Na predchádzajúcom stretnutí si spoločne s lektorkami určili ústrednú tému STRACH, ktorou sa budú zaoberať najbližšie dva mesiace. 

 

Finálna prezentácia projektu a rozoberaných tém sa uskutočnila 24. októbra 2013. O prezentácii viac TU.

Rozhovor s Ivetou Škripkovou o projekte DIVADLO JE PRE VŠETKÝCH

Lektori a lektorky projektu Divadelné Safari

Späť