Aktuality

peneLopa po premiére

18. mája 2022 o 19:00 sa uskutočnila slávnostná premiéra nového titulu pre mladých a dospelých v repertoári BDNR peneLopa. Sála divadla sa rýchlo zaplnila a diváci/diváčky netrpezlivo vyčkávali, čím novým a jedinečným ich zaujme text a jeho režijné spracovanie Ivou Š. O úspešnosti premiéry a vôbec samotnej inscenácie svedčili intenzívne reakcie z hľadiska, za ktoré boli vďačný/é nielen účinkujúci/e, ale aj prítomný inscenačný tím. Čestnou hostkou tohto večera bola samotná autorka hry, slovenská spisovateľka Uršuľa Kovalyk. Po premiére úprimne priznala, že ju inscenácia dojala až k slzám, za čo sme naozaj veľmi hrdí/é a vďační/é za jej pochvalné slová.

Potešilo nás, že avizovanej premiéry sa nezúčastnili iba diváci/diváčky dospelého stredného veku, ale aj mladého dospelého, nakoľko aj/predovšetkým ich môže posolstvo zakódované v inscenácii peneLopa osloviť a povzbudiť k správnemu smerovaniu na ich ceste životom. Za zmienku možno spomenúť odporúčanie poslucháčov/ok Katedry herectva FDU Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorým ďakujeme za účasť a vyjadrenú podporu. Iná diváčka zhodnotila spracovanie hry za „Zaujímavé, provokatívne, hľadajúce odpovede… Herečky a herec podali skvelý výkon.“ Za pozitívne ohlasy ďakujeme aj ďalším, ktorí/é nám zanechali odkazy v našej divadelnej kronike, napríklad aj Diane: „Milé priateľky a milí priatelia, ďakujem za ďalší skvelý zážitok. Veľmi ma Penelopa dojala, musím ju spracovať. Prajem veľa spokojných diváčok a divákov, nech sa dobré zvesti o Penelope šíria ďalej, ja isto prídem znova.

Po premiére sme uviedli prvú reprízu pre študentov a študentky a ich vyučujúce zo Spojenej školy z bystrickej Kremničky. Antický mýtus o Penelope im nebol dostatočne známy, preto sme radi/y, že sme im ho mohli predstaviť a prerozprávať – ako sa hovorí v našej inscenácii – „… tak po našom, po kovalykovsky.

Milé diváčky a milí diváci, tešíme sa na Vašu účasť na nasledujúcich reprízach inscenácie peneLopa. Veríme, že s novou inscenáciou a tvorbou nového projektu BDNR Flexxila (Staré mýty v súčasnosti) budete nadmieru spokojní/é!

Do skorého videnia v BDNR!

(jv)

Zľava: Marianna Ďuranová, Iva Š. (režisérka), Ivana Kováčová, Matúš Hollý, Marianna Mackurová, Uršuľa Kovalyk (autorka), Terézia Šusteková, a. h.
Foto: Dodo Šamaj
Foto: Dodo Šamaj
Späť