Aktuality

O prvom rozprávkarovi – tlačová správa

O prvom rozprávkarovi
Originálna fantazijná imaginatívna rozprávka, ktorú uvidíte, keď zavriete oči
Akustické divadlo pre nevidiace, slabozraké a vidiace deti od 5 rokov

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici (ďalej iba BDNR) ukončí svoju 61. sezónu premiérou projektu pre detské publikum O prvom rozprávkarovi. Predlohou sa stala čínska ľudová rozprávka pod rovnomenným názvom Rozprávka o prvom rozprávkarovi. Premiéra tohto originálneho projektu BDNR sa uskutoční 30. júna 2022 o 17:00.
Titul režijne uvádza dlhoročný umelecký šéf BDNR Marián Pecko. Marián Pecko je etablovaný slovenský režisér. Pohostinne spolupracuje s rôznymi slovenskými a inými stredoeurópskymi divadlami. Tvorí pre detské, ale aj dospelé publikum, ktoré rovnocenne dokáže osloviť svojou špecifickou režijnou poetikou i metaforickou divadelnou optikou. Jeho značne kultivovaný prístup k spracovaniu predlohy svedčí aj o istej dávke náročnosti na divákov/čky rôznych generácií. Túto divadelnú sezónu v BDNR režijne uviedol úspešnú a divácky obľúbenú inscenáciu pre deti O sliepke, ktorá sa nevzdala.
Mária Ďuríčková bola slovenská prekladateľka a spisovateľka.. Rozprávka o prvom rozprávkarovi, ktorú preložila, sa nachádza v knihe Z rozprávky do rozprávky.
O prvom rozprávkarovi je originálny projekt BDNR využívajúci prvky performancie s dôrazom na akustickú zložku. Má ambíciu komunikovať rovnako s nevidiacim, slabozrakým aj vidiacim divákom/čkou. Predstavuje pútavý príbeh založený na zvukových podnetoch a práci s rozličnými a často nevšednými rekvizitami a kulisami. O rovnocenný zážitok, no z inej perspektívy, nebudú ukrátené ani vidiace deti, ktoré budú mať možnosť sledovať spôsob, akým performeri/ky vytvárajú túto nevšednú akustickú zložku, spravidla hravou formou, blízkou záujmom dnešnej generácie detí. Toto predstavenie prináša do repertoáru divadla ojedinelú orientálnu predlohu.
Adaptácia a uvedenie čínskej ľudovej rozprávky je ďalším výsledkom projektu Divadlo MOFEM – Divadlo mobility&flexibility&emocionality. Týmto projektom BDNR iniciuje verejný program, ktorého cieľom je prekročiť izoláciu znevýhodnených skupín uzavretých často do svojich komunít. Nadväzuje na líniu tvorby divadla z 90. rokov – divadla tolerancie. V rámci tohto projektu vznikol v divadelnej sezóne 2021/2022 bábkový ateliér Putovné uško pre sluchovo nezvýhodnenú skupinu ľudí. Projekt MOFEM má za cieľ prispieť ku kvalitatívne novej situácii vzájomného spolužitia a porozumenia medzi jednotlivými cieľovými skupinami a súčasne zaradiť do programu divadla projekty prekračujúce hranice bežnej repertoárovej dramaturgie.

Raz sa chlapec opýtal tigra, prečo je to tak, a tiger mu odpovedal:
„Preto, že si slepý.“
„A ty môžeš spraviť, aby som nebol slepý? Veď si najmúdrejší zo všetkých zverov.“
„Nie, nemôžem,“ povedal tiger.
„A ľudia môžu?“ spýtal sa chlapec.
„Neviem,“ odpovedal tiger, „ale ľudia dokážu oveľa viac ako hociktorý najmúdrejší
zver.“
„Tak teda pôjdem k ľuďom,“ povedal chlapec.
(úryvok z Rozprávky o prvom rozprávkarovi)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Premiéra: 30. jún 2022 o 17:00 h.
Preklad: Mária Ďuríčková
Hudba: Róbert Mankovecký, a. h., Marianna Ďuranová, Marek Horváth, Dávid Szöke, Dodo Šamaj
Zvuková spolupráca: Dušan Kozák, a. h.

Úprava textu, výtvarný koncept a réžia: Marián Pecko

Výroba: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Svetlo: Pavol Bukovina
Zvuk: Marek Horváth

Performeri/performerky:
Marianna Ďuranová
Ivana Kováčová
Marek Horváth
Dávid Szöke
Dodo Šamaj

PRE DETI OD 5 ROKOV

Bábkové divadlo na Rázcestí
Skuteckého 14
974 01 Banská Bystrica
www.bdnr.sk
bdnr.dramaturgia@gmail.com | bdnr@bdnr.sk
+421 907 807 999
61. divadelná sezóna 2021/2022

Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj

(21. 6. 2022, Jaroslav Voľanský, dramaturg BDNR)

Späť