Aktuality

Noc divadiel 2022 v BDNR

Noc divadiel 2022 s aktuálnou témou Vojna nemá ľudskú tvár

|Bratislava, 2. november 2022 | – Noc divadiel otvára brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku trinásty raz. Ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách s témou „Vojna nemá ľudskú tvár“.

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvárajú 19. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, a demonštrujú svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008.  Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov vo vybraných krajinách Európy. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.

Noc divadiel je podujatie, ktoré charakterizuje otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami).

Program Noci divadiel 2022sa odohráva v 23 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch po celom Slovensku. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Popri divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty.

„Aj počas trinásteho ročníka Noci divadiel zostávame verní základným princípom, ktoré sme si zvolili na štarte tohto podujatia. Sú nimi predovšetkým exkluzivita, kreativita a interakcia. Divadlám a divákom opäť ponúkame základnú vodiacu líniu v podobe hesla Vojna nemá ľudskú tvár, ktoré vzniklo ako parafráza názvu diela oceňovanej bieloruskej autorky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Som nesmierne rada, že naše divadlá neprestávajú vnímať kritickú realitu, v ktorej žijeme, a že si uvedomujú všetky možnosti vlastnej angažovanosti. Noc divadiel ponúka aj takéto formy“ uviedla riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Zapojené divadlá ponúknu netradičné zážitky:

  • Umelecké reakcie na vojnu na Ukrajine, kde sa umelci podelia o svoje bezprostredné zážitky z napadnutých oblastí aj prostredníctvom zhotovenej dokumentácie.
  • Tanečné improvizácie
  • 6 epizód online komediálneho seriálu Hravé čítanie
  • Deň otvorených dverí
  • Rozhovory o histórii a tvorbe divadla
  • Výstavu Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska
  • Príbeh o stvorení sveta
  • Tanečný workshop
  • Súčasnú drámu pre teenagerov

Banská Bystrica – Bátovce – Bratislava – Hlohovec – Kladzany – Košice – Levice  – Martin – Medzibrod ­ – Nitra – Nové Zámky – Považská Bystrica – Prešov – Prievidza – Púchov – Senec – Spišská Nová Ves – Topoľčany – Trebišov – Trnava – Zohor – Zvolen – Žilina (tlačová správa Divadelného ústavu)

Späť