Divadlo

Jana Oľhová

 

V BDNR účinkuje v inscenácii pre dospelých Reality snov.

 

V roku 1982 absolvovala štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. V r. 1985 – 1988 bola členkou hereckého súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, od r. 1988 je členkou Slovenského komorného divadla v Martine, od r. 2012 členkou umeleckého súboru Slovenského národného divadla v Bratislave. Pôsobí ako pedagogička na Fakulte dramatických umení  Akadémie umení v Banskej  Bystrici a na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Jana Oľhová pravidelne účinkuje v Mestskom divadle Žilina, v Divadle Aréna, v MDPOH, rovnako v českých divadlách. Okrem divadelnej tvorby sa venuje aj filmovej tvorbe a účinkuje v slovenských TV seriáloch.

Jana Oľhová je držiteľkou mnohých ocenení:
r. 2008     Slnko v sieti – Najlepší ženský herecký výkon (Muzika)
r. 2009     Dosky – Najlepší ženský herecký výkon za postavu Sary v inscenácii Mobil
r. 2010      Cena Tatra Banky za umenie, v kategórii Divadlo – za herecký výkon v inscenácii                                       Mizantrop (Arsinoé)
r. 2010      Cena Jozefa Krónera za najlepší ženský herecký výkon v inscenácii Mizantrop (Arsinoé)
r. 2015      Slovenka roka                                                                                                                                            Výročné ceny Literárneho fondu: za postavu Juany v inscenácii Don(a) Juan(a), Zuzy v inscenácii Skon  Paľa Ročku, Faidry v inscenácii Faidra.